Skąd bierze się ból głowy i jak sobie z nim radzić?

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie występują u ludzi. Problem ten może skutecznie zepsuć nam dzień i nie ulega wątpliwości, że jest czynnikiem utrudniającym funkcjonowanie. Tak naprawdę może wystąpić u każdego - bez względu na wiek, czy płeć. Jego przyczyna może być zarówno bardzo błaha, jak i poważna, która bezpośrednio zagraża życiu.

Jakie rodzaje bólu głowy rozróżniamy i kiedy należy udać się z problemem do lekarza? Zapraszamy do dalszej lektury 🙂.

Rodzaje bólów głowy

Bóle głowy możemy podzielić między innymi ze względu na przyczynę powstawania problemu. Według tego kryterium możemy wyszczególnić bóle:

• samoistne,

• wtórne.

Pierwszy rodzaj to ból głowy, który pojawia się na przykład jako przyczyna nadmiernego stresu, przepracowania, czy hałasu. Taki rodzaj bólu sam w sobie jest istotą choroby. To właśnie ból samoistny może Ci towarzyszyć po zarwanej w czasie sesji nocy lub po imprezie, na której przesadziłeś z alkoholem. Wtórne bóle  – to z kolei te, pojawiające się w przebiegu innych problemów zdrowotnych - na przykład urazów, czy infekcji, a także jako efekt przewlekłego stosowania niektórych leków.

Samoistne bóle głowy to na przykład:

• napięciowy ból głowy,

• migrena,

• klasterowy ból głowy (bardzo silny ból połowy głowy),

• ból głowy wywołany kaszlem, aktywnością seksualną, czy wysiłkiem fizycznym.

Wtórne bóle głowy powstają na skutek na przykład:

• urazu głowy lub szyi,

• infekcji, w tym chorób uszu, zatok, oczu, zębów,

• chorób naczyń mózgowych lub szyjnych,

• poważnych stanów, takich jak udar mózgu, czy krwotok mózgowy.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Warto tutaj podkreślić, że nie każdy ból głowy, szczególnie u osoby młodej, wymaga diagnostyki medycznej. Na pewno należy pilnie zgłosić się do lekarza, jeżeli występuje nagły, bardzo silny ból. Takie nagłe dolegliwości o dużym nasileniu mogą świadczyć na przykład o zaburzeniach wewnątrzczaszkowych. Inną sytuacją, w której warto zasięgnąć porady lekarskiej, jest narastający ból głowy i taki ból, który nie reaguje na standardowe leczenie (jeśli je zastosowaliśmy).

Ponadto, warto skonsultować się z lekarzem w przypadku:

• bólu wywołanego kaszlem, wysiłkiem fizycznym, czy aktywnością seksualną,

• kiedy ból głowy pojawia się z innymi objawami, takimi jak gorączka, zaburzenia pamięci, nudności i wymioty poranne, bóle mięśni i stawów,

• silnego bólu głowy u osoby > 50 roku życia, szczególnie, jeśli wcześniej nie cierpiała ona na podobne problemy,

• zmiany charakteru bólu,

• często powtarzających się dolegliwości bólowych, wymagających stosowania coraz większej ilości środków przeciwbólowych.

Jak postępować w przypadku bólu głowy?

Leczenie bólu głowy zależy głównie od przyczyny dolegliwości. W przypadku migren lekarze często przepisują środki dedykowane tej chorobie, które zwykle dają pacjentom dużą ulgę. Jeżeli mamy do czynienia ze ‘zwykłym’, prostym bólem głowy, powinny wystarczyć leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Należy jednak pamiętać, aby nie nadużywać tych środków. Ich nadmierne stosowanie może nie tylko wywołać skutki niepożądane, ale nawet wywołać ból głowy 'z odstawienia’. Tak więc, jeżeli często doświadczamy bólów głowy – lepiej udać się do lekarza i opracować plan postępowania, niż w nieskończoność zwiększać dawki leków na własną rękę.


Co nowego na blogu

Styl życia
Styl życia

Self-love - w te Walentynki postaw na siebie!

Miłość do siebie odgrywa kluczową rolę dla Twojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Przekonaj się o tym jaką wartość self-love może wnieść w Twoje życie!

Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Studiujesz i chorujesz przewlekle ? Skorzystaj z Opieki Koordynowanej w ramach NFZ!

Czy wiesz, że w ramach NFZ możesz być pod opieką dedykowanego koordynatora, który zajmie się sprawnym przebiegiem Twojego leczenia ? To tylko jedna z wielu korzyści Opieki Koordynowanej w CenterMed!

Profilaktyka
Profilaktyka

Ochrona przeciwsłoneczna - co warto o niej wiedzieć?

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to ważny element pielęgnacji, ale także profilaktyki. Jest ważna nie tylko wiosną i latem, ale powinna stać się nawykiem, który towarzyszy Ci w ciągu całego roku...