Ochrona przeciwsłoneczna - co warto o niej wiedzieć?

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to ważny element nie tylko pielęgnacji, ale także profilaktyki.

Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać jest to, że ochrona przed promieniowaniem UV jest ważna nie tylko wiosną i latem - powinna stać się nawykiem towarzyszącym Ci w ciągu całego roku (promieniowanie dociera do Twojej skóry nawet w pochmurne dni i także zimą).

Jakie są rodzaje promieniowania UV?

Promieniowanie UV (inaczej ultrafioletowe) dzieli się na 3 podkategorie:

  • UVA - to ono odpowiada za proces starzenia się skóry,
  • UVB - winowajca poparzeń (ale zwiększa też ryzyko pojawienia się nowotworów skóry),
  • UVC - nie dociera do skóry (jest blokowane przez warstwę ozonową).

Po co nam ochrona przeciwsłoneczna?

Ma ona przede wszystkim zminimalizować negatywny wpływ promieniowania (głównie UVA i UVB), o którym przeczytałeś wyżej. Tak więc, jest to głównie:

  • profilaktyka chorób nowotworowych,
  • profilaktyka przeciwstarzeniowa.

Jak stosować kremy z filtrem?

Ochrona przeciwsłoneczna jest banalnie prosta! Przestrzeganie kilku wymienionych niżej zasad uczyni ją jeszcze skuteczniejszą:

1. Potraktuj ochronę przeciwsłoneczną jako codzienną rutynę,

2. Krem z filtrem stosuj minimum 15 minut przed wyjściem z domu,

3. Pamiętaj o reaplikacji (działanie produktów przeciwsłonecznych utrzymuje się przez około 3-4 godziny, dlatego konieczne jest ponowne nałożenie produktu w ciągu dnia),

4. Zwróć uwagę na datę ważności i zużywaj filtr w ciągu jednego sezonu, aby nie stracił swoich właściwości,

5. Chroń nie tylko twarz ale również resztę ciała. (Nie pomijaj też ust, które są tak samo podatne na promieniowanie UV, jak pozostałe części ciała),

6. Nakładaj odpowiednią ilość produktu - popularna jest technika "na dwa palce" - około tyle cienkiej stróżki kremu na powierzchnię twarzy.

Wybór kremu z filtrem, czyli najlepsza ochrona przeciwsłoneczna

Na drogeryjnej półce możesz znaleźć dwie kategorie produktów z filtrem (choć w ostatnim czasie coraz popularniejsze i uważane za najskuteczniejsze są mieszanki obu tych filtrów):

  • mineralne (fizyczne),
  • chemiczne.

Te pierwsze polecane są głównie dla osób z cerą wrażliwą, a także ze skłonnością do przebarwień (zaleca się je również dzieciom). Druga grupa to filtry chemiczne, które mogą być stosowane przez większość osób – są też dużo łatwiejsze w aplikacji (dlatego często wchodzą w skład kremów do twarzy).

Kosmetyki z filtrem są dostępne na rynku w bardzo różnych formach – od emulsji, po mleczka i tradycyjne kremy. Przy wyborze skupiaj się nie tylko na łatwości stosowania, ale również na skuteczności produktu (poszczególne konsystencje różnią się działaniem).

Przy zakupie produktu z filtrem dobrze jest zwrócić też uwagę, czy sięgasz po kosmetyk zapewniający:

  • ochronę zarówno przed promieniami UVA i UVB,
  • wodoodporność.

Jeśli zapytasz nas jednak - jaki produkt wybrać? - odpowiemy najprościej jak się da - taki, który będziesz stosować codziennie! 😉


Co nowego na blogu

Styl życia
Styl życia

Self-love - w te Walentynki postaw na siebie!

Miłość do siebie odgrywa kluczową rolę dla Twojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Przekonaj się o tym jaką wartość self-love może wnieść w Twoje życie!

Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Studiujesz i chorujesz przewlekle ? Skorzystaj z Opieki Koordynowanej w ramach NFZ!

Czy wiesz, że w ramach NFZ możesz być pod opieką dedykowanego koordynatora, który zajmie się sprawnym przebiegiem Twojego leczenia ? To tylko jedna z wielu korzyści Opieki Koordynowanej w CenterMed!

Profilaktyka
Profilaktyka

Ochrona przeciwsłoneczna - co warto o niej wiedzieć?

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to ważny element pielęgnacji, ale także profilaktyki. Jest ważna nie tylko wiosną i latem, ale powinna stać się nawykiem, który towarzyszy Ci w ciągu całego roku...