Sen i odchudzanie - co je łączy?

Sen jest jedną z ostatnich rzeczy, jaka przychodzi nam do głowy w kontekście odchudzania i kontroli masy ciała. To duży błąd! Badania pokazują, że niedostateczna ilość snu lub kiepska jego jakość powodują obniżenie w organizmie poziomu hormonu leptyny - zwanej potocznie hormonem sytości.

Za co odpowiada leptyna?

Leptyna jest produkowana przez komórki tłuszczowe. Uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, a jej najbardziej znaną funkcją jest regulacja apetytu – leptyna odpowiada za uczucie sytości.

- wyższy poziom leptyny będzie powodował odczucie większej sytości,

- niższy poziom leptyny spowoduje uczucie głodu i tzw. "zachowanie poszukiwania jedzenia". Będziemy bardziej skłonni do podjadania, szczególnie produktów bogatych w węglowodany i tłuszcze.

Sen a stężenie greliny

W opozycji do leptyny działa grelina - hormon głodu. Można sobie skojarzyć tę nazwę z angielskim słowem ‘greedy’ – chciwy, łakomy. Po zarwanej nocy czujemy się głodni i "niedojedzeni" – jest to właśnie wina zwiększonego stężenia greliny, przy jednoczesnym niewielkim stężeniu leptyny. Jest to dość intuicyjne: po źle przespanej nocy czujemy się osłabieni, brakuje nam energii, więc ciało stara się tę energię pobrać z innego źródła. A najprostszym sposobem na dostarczenie sobie energii jest właśnie jedzenie.

Ciekawostka

W jednym z badań uczestnicy spali tylko 4 godziny na dobę przez 5 kolejnych dni. Każdy z uczestników zjadał w tym czasie około 300 nadmiarowych kalorii dziennie. 300 dodatkowych kalorii dziennie – w niewiele ponad trzy tygodnie - mamy na wadze dodatkowy kilogram.

Słaby sen? Co za sobą niesie?

Problemy ze snem rozregulowują też inne hormony. Obniża się wrażliwość na insulinę – stajemy się insulinooporni, a nasz poziom glukozy (cukru) we krwi wzrasta. Wydziela się mniej hormonu wzrostu i testosteronu (tak, panowie!), a więcej hormonu stresu – kortyzolu. Brak energii i senność przyczyniają się do tego, że unikamy ćwiczeń i nadmiernego wysiłku, a zaplanowany trening wydaje nam się maratonem, któremu nie damy rady.

Czy więc, obok zdrowego odżywiania i regularnego ruchu, odpowiednio długi i dobrej jakości sen powinien się znajdować w każdym planie odchudzania? Zdecydowanie tak!

Co nowego na blogu

Profilaktyka
Profilaktyka

Cytologia cienkowarstwowa - co to za badanie?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Rocznie na świecie stwierdza się około 500 tysięcy nowych zachorowań. Pierwszym badaniem diagnozującym raka szyjki macicy jest cytologia...

Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Dlaczego ciągle kaszlę po przeziębieniu?

Byłeś chory, ale już czujesz się lepiej - chcesz wrócić do pracy, życia towarzyskiego. Tylko ten kaszel ... Jeśli poza nim nie masz już żadnych objawów, to najprawdopodobniej cierpisz na nadreaktywność oskrzeli, nazywaną też kaszlem poinfekcyjnym...

Styl życia
Styl życia

Co warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Jednym ze sposobów zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Tabletki antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, hormonalne wkładki domaciczne, czy implanty antykoncepcyjne - dowiedz się jak działają, poznaj plusy i minusy każdej z metod...