Leki a alkohol

Jednym z najczęstszych pytań pacjentów w gabinecie lekarskim jest ‘Czy mogę przy tych lekach pić alkohol?’. Czasami to pytanie pozostaje nigdy niewypowiedziane na głos. A szkoda!

Najbezpieczniejsze jest podejście, że żadnych leków nie łączymy z alkoholem. A jeśli już musimy, to przynajmniej przed planowaną imprezą przeczytajmy dokładnie ulotkę (są zawsze dostępne w Internecie) i dowiedzmy się, czy nie grozi nam niebezpieczna interakcja drinka z lekiem.

Alkohol może wchodzić w wiele szkodliwych dla nas interakcji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych związków jest połączenie z lekami, które mogą uszkadzać wątrobę. Alkohol również działa w ten sposób, a toksyczny efekt obu substancji może doprowadzić do groźnych dla życia powikłań. Popularne leki z grupy potencjalnie hepatotoksycznych (toksycznych dla wątroby) to retinoidy (w formie kapsułek) i paracetamol.

Efekt rozluźnienia po drinku również może zostać wzmocniony przez niektóre leki. Może wręcz osiągnąć niebezpieczny poziom zatrzymania oddechu. Dlatego bardzo uważajmy, jeśli przyjmujemy leki uspokajające (jakiekolwiek), nasenne, przeciwalergiczne, przeciwdepresyjne czy przeciwpadaczkowe.

Wartym uwagi jest efekt nasilenia objawów zatrucia po alkoholu, powodowany przez niektóre leki. Mówiąc wprost: połączenie tych medykamentów z drinkiem zafunduje nam kaca-mordercę. Winny jest tu efekt disulfiramowy, który hamuje metabolizm alkoholu na etapie toksycznego, szkodliwego aldehydu octowego. Przykłady leków działających w ten sposób to nifuroksazyd, metronidazol, furazydyna oraz niektóre silne leki przeciwdrobnoustrojowe.

Praktycznie wszystkie leki na nadciśnienie, połączone z alkoholem, będą nasilały swoje działanie. Mogą wtedy spowodować nagły spadek ciśnienia, upadki, utratę przytomności i zawroty głowy. Z kolei leki na cholesterol + drink powodują wzrost ryzyka znacznego uszkodzenia mięśni człowieka.

Na koniec rozprawmy się jeszcze z kilkoma popularnymi preparatami. Kwas acetylosalicylowy i alkohol mogą powodować krwawienie z żołądka - sytuację, która wymaga natychmiastowego transportu do szpitala. Jednoczesne picie alkoholu i przyjmowanie ibuprofenu może skończyć się uszkodzeniem nerek, a metforminy (leku na cukrzycę i insulinooporność) - kwasicą, którą to także trzeba jak najszybciej leczyć w szpitalu.

Po każdym szczepieniu warto zachować abstynencję przez minimum 24 godziny. Alkohol natomiast nie zaburza działania antykoncepcyjnego środków hormonalnych.


Co nowego na blogu

Profilaktyka
Profilaktyka

Ochrona przeciwsłoneczna - co warto o niej wiedzieć?

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to ważny element pielęgnacji, ale także profilaktyki. Jest ważna nie tylko wiosną i latem, ale powinna stać się nawykiem, który towarzyszy Ci w ciągu całego roku...

Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Skąd bierze się ból głowy i jak sobie z nim radzić?

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie występują u ludzi. Problem ten może skutecznie zepsuć nam dzień i nie ulega wątpliwości, że jest czynnikiem utrudniającym funkcjonowanie...

Profilaktyka
Profilaktyka

Cytologia cienkowarstwowa - co to za badanie?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Rocznie na świecie stwierdza się około 500 tysięcy nowych zachorowań. Pierwszym badaniem diagnozującym raka szyjki macicy jest cytologia...