Leki a alkohol

Jednym z najczęstszych pytań pacjentów w gabinecie lekarskim jest ‘Czy mogę przy tych lekach pić alkohol?’. Czasami to pytanie pozostaje nigdy niewypowiedziane na głos. A szkoda!

Najbezpieczniejsze jest podejście, że żadnych leków nie łączymy z alkoholem. A jeśli już musimy, to przynajmniej przed planowaną imprezą przeczytajmy dokładnie ulotkę (są zawsze dostępne w Internecie) i dowiedzmy się, czy nie grozi nam niebezpieczna interakcja drinka z lekiem.

Alkohol może wchodzić w wiele szkodliwych dla nas interakcji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych związków jest połączenie z lekami, które mogą uszkadzać wątrobę. Alkohol również działa w ten sposób, a toksyczny efekt obu substancji może doprowadzić do groźnych dla życia powikłań. Popularne leki z grupy potencjalnie hepatotoksycznych (toksycznych dla wątroby) to retinoidy (w formie kapsułek) i paracetamol.

Efekt rozluźnienia po drinku również może zostać wzmocniony przez niektóre leki. Może wręcz osiągnąć niebezpieczny poziom zatrzymania oddechu. Dlatego bardzo uważajmy, jeśli przyjmujemy leki uspokajające (jakiekolwiek), nasenne, przeciwalergiczne, przeciwdepresyjne czy przeciwpadaczkowe.

Wartym uwagi jest efekt nasilenia objawów zatrucia po alkoholu, powodowany przez niektóre leki. Mówiąc wprost: połączenie tych medykamentów z drinkiem zafunduje nam kaca-mordercę. Winny jest tu efekt disulfiramowy, który hamuje metabolizm alkoholu na etapie toksycznego, szkodliwego aldehydu octowego. Przykłady leków działających w ten sposób to nifuroksazyd, metronidazol, furazydyna oraz niektóre silne leki przeciwdrobnoustrojowe.

Praktycznie wszystkie leki na nadciśnienie, połączone z alkoholem, będą nasilały swoje działanie. Mogą wtedy spowodować nagły spadek ciśnienia, upadki, utratę przytomności i zawroty głowy. Z kolei leki na cholesterol + drink powodują wzrost ryzyka znacznego uszkodzenia mięśni człowieka.

Na koniec rozprawmy się jeszcze z kilkoma popularnymi preparatami. Kwas acetylosalicylowy i alkohol mogą powodować krwawienie z żołądka - sytuację, która wymaga natychmiastowego transportu do szpitala. Jednoczesne picie alkoholu i przyjmowanie ibuprofenu może skończyć się uszkodzeniem nerek, a metforminy (leku na cukrzycę i insulinooporność) - kwasicą, którą to także trzeba jak najszybciej leczyć w szpitalu.

Po każdym szczepieniu warto zachować abstynencję przez minimum 24 godziny. Alkohol natomiast nie zaburza działania antykoncepcyjnego środków hormonalnych.


Co nowego na blogu

Profilaktyka
Profilaktyka

Cytologia cienkowarstwowa - co to za badanie?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Rocznie na świecie stwierdza się około 500 tysięcy nowych zachorowań. Pierwszym badaniem diagnozującym raka szyjki macicy jest cytologia...

Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Dlaczego ciągle kaszlę po przeziębieniu?

Byłeś chory, ale już czujesz się lepiej - chcesz wrócić do pracy, życia towarzyskiego. Tylko ten kaszel ... Jeśli poza nim nie masz już żadnych objawów, to najprawdopodobniej cierpisz na nadreaktywność oskrzeli, nazywaną też kaszlem poinfekcyjnym...

Styl życia
Styl życia

Co warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Jednym ze sposobów zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Tabletki antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, hormonalne wkładki domaciczne, czy implanty antykoncepcyjne - dowiedz się jak działają, poznaj plusy i minusy każdej z metod...