Leki a alkohol

Jednym z najczęstszych pytań pacjentów w gabinecie lekarskim jest ‘Czy mogę przy tych lekach pić alkohol?’. Czasami to pytanie pozostaje nigdy niewypowiedziane na głos. A szkoda!

Najbezpieczniejsze jest podejście, że żadnych leków nie łączymy z alkoholem. A jeśli już musimy, to przynajmniej przed planowaną imprezą przeczytajmy dokładnie ulotkę (są zawsze dostępne w Internecie) i dowiedzmy się, czy nie grozi nam niebezpieczna interakcja drinka z lekiem.

Alkohol może wchodzić w wiele szkodliwych dla nas interakcji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych związków jest połączenie z lekami, które mogą uszkadzać wątrobę. Alkohol również działa w ten sposób, a toksyczny efekt obu substancji może doprowadzić do groźnych dla życia powikłań. Popularne leki z grupy potencjalnie hepatotoksycznych (toksycznych dla wątroby) to retinoidy (w formie kapsułek) i paracetamol.

Efekt rozluźnienia po drinku również może zostać wzmocniony przez niektóre leki. Może wręcz osiągnąć niebezpieczny poziom zatrzymania oddechu. Dlatego bardzo uważajmy, jeśli przyjmujemy leki uspokajające (jakiekolwiek), nasenne, przeciwalergiczne, przeciwdepresyjne czy przeciwpadaczkowe.

Wartym uwagi jest efekt nasilenia objawów zatrucia po alkoholu, powodowany przez niektóre leki. Mówiąc wprost: połączenie tych medykamentów z drinkiem zafunduje nam kaca-mordercę. Winny jest tu efekt disulfiramowy, który hamuje metabolizm alkoholu na etapie toksycznego, szkodliwego aldehydu octowego. Przykłady leków działających w ten sposób to nifuroksazyd, metronidazol, furazydyna oraz niektóre silne leki przeciwdrobnoustrojowe.

Praktycznie wszystkie leki na nadciśnienie, połączone z alkoholem, będą nasilały swoje działanie. Mogą wtedy spowodować nagły spadek ciśnienia, upadki, utratę przytomności i zawroty głowy. Z kolei leki na cholesterol + drink powodują wzrost ryzyka znacznego uszkodzenia mięśni człowieka.

Na koniec rozprawmy się jeszcze z kilkoma popularnymi preparatami. Kwas acetylosalicylowy i alkohol mogą powodować krwawienie z żołądka - sytuację, która wymaga natychmiastowego transportu do szpitala. Jednoczesne picie alkoholu i przyjmowanie ibuprofenu może skończyć się uszkodzeniem nerek, a metforminy (leku na cukrzycę i insulinooporność) - kwasicą, którą to także trzeba jak najszybciej leczyć w szpitalu.

Po każdym szczepieniu warto zachować abstynencję przez minimum 24 godziny. Alkohol natomiast nie zaburza działania antykoncepcyjnego środków hormonalnych.


Co nowego na blogu

Styl życia
Styl życia

Self-love - w te Walentynki postaw na siebie!

Miłość do siebie odgrywa kluczową rolę dla Twojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Przekonaj się o tym jaką wartość self-love może wnieść w Twoje życie!

Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Studiujesz i chorujesz przewlekle ? Skorzystaj z Opieki Koordynowanej w ramach NFZ!

Czy wiesz, że w ramach NFZ możesz być pod opieką dedykowanego koordynatora, który zajmie się sprawnym przebiegiem Twojego leczenia ? To tylko jedna z wielu korzyści Opieki Koordynowanej w CenterMed!

Profilaktyka
Profilaktyka

Ochrona przeciwsłoneczna - co warto o niej wiedzieć?

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to ważny element pielęgnacji, ale także profilaktyki. Jest ważna nie tylko wiosną i latem, ale powinna stać się nawykiem, który towarzyszy Ci w ciągu całego roku...