Cytologia cienkowarstwowa - co to za badanie?
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Rocznie na świecie stwierdza się około 500 tysięcy nowych zachorowań. Pierwszym badaniem diagnozującym raka szyjki macicy jest cytologia.
Dlaczego warto się badać?
Zmiany przednowotworowe mogą rozwinąć się po 2-5 latach od momentu zakażenia wirusem HPV. Na tym etapie możliwe jest podjęcie leczenia, które zahamuje lub zapobiegnie rozwojowi raka inwazyjnego.
Według danych klinicznych około połowa chorych kobiet nigdy nie miała pobranej cytologii, a 10% nie wykonało badania w ciągu ostatnich 5 lat.
Regularne wykonywanie badania cytologicznego jest najlepszym sposobem na wczesne rozpoznanie nawet najmniejszych zmian szyjki macicy oraz szybkie podjęcie leczenia.
Kiedy kobieta powinna zdecydować się na badanie?
• po 25 roku życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanego rozmazu,
• najpóźniej po 3 latach po rozpoczęciu współżycia.
Pierwsze dwa wymazy należy pobierać co roku. Przy prawidłowych wynikach i braku czynników ryzyka cytologię wykonuje się co 3 lata.
Rak szyjki macicy potrzebuje aż 10-13 lat od momentu zakażenia do rozwoju postaci inwazyjnej. Mamy wiele czasu, aby temu zapobiec!
Cytologia tradycyjna a cytologia cienkowarstwowa LBC (liquid based cytology)
Cytologia cienkowarstwowa, tak jak cytologia tradycyjna, polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Różnica między obiema metodami polega na metodzie "utrwalenia" preparatu.
Tradycyjny sposób zakłada nałożenie pobranego materiału na szkiełko cytologiczne i utrwalenie go odpowiednim preparatem. W cytologii cienkowarstwowej szczoteczka z komórkami zostaje zawieszona w specjalnym płynie. Umożliwia to dokładniejsze przebadanie całego pobranego materiału.
Badania nad cytologią LBC przeprowadzone w latach 1998-2005 wykazały wzrost wykrywalności zmian dużego stopnia aż o 64,4%. Dodatkowo, z tej samej próbki możliwe jest wykonanie badania w kierunku obecności wirusa HPV oraz bakterii Chlamydia trachomatis (może ona doprowadzić na przykład do zapalenia cewki moczowej, czy zapalenia szyjki macicy).
Cytologię cienkokowarstwową wykonuję się rutynowo w wielu krajach Europy oraz USA. Jest ona rekomendowana również w Polsce przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Zdecydowałaś się na badanie? Sprawdź - jak się przygotować?
• nie zgłaszaj się na badanie w trakcie miesiączki - zrób to najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki lub minimum 4 dni po jej zakończeniu,
• 4 dni przed cytologią nie stosuj leków i kremów dopochwowych oraz irygacji pochwy (przepłukiwanie za pomocą irygatora),
• 24 godziny przed badaniem zrezygnuj ze współżycia,
• jeśli zmagasz się ze stanem zapalnym okolic intymnych - zgłoś się na badanie dopiero po wyleczeniu dolegliwości.
Ważne jest też, że ostatnie badanie ginekologiczne i USG transwaginalne powinno być wykonane co najmniej 1 dzień przed cytologią,
Gdzie wykonasz badanie?
CenterMed Warszawa
ul. Waryńskiego 10a
ul. Krakowskie Przedmieście 24/26
tel. 22 592 48 00
CenterMed Lublin
ul. Weteranów 46
tel. 81 537 19 75
Treści przygotowała mgr Agnieszka Butrym - położna w CenterMed Warszawa